Arya Vidya Mandir, Bandra West
Founded in 1967
Arya Vidya Mandir is a group of schools located in Mumbai which offers English medium education under the ICSE board and focuses on holistic growth of the child. It starts the educational journey of the child from playschool. The school runs its own bus service and accepts applications only from certain pincodes. The Bandra West branch is located on St. Cyril road, opposite St. Andrews High School.The Principal of the school is Mrs. Smita Sulakhe. Mrs Jyoti Kumar is the Director of Education for the Arya Vidya Mandir Group of Institutions.
Santacruz (West)
This branch was the first of all the Arya Vidya Mandir set on Linking Road above the prestigious Santacruz Arya Samaj. It was officially merged with the Bandra (West) branch in 2007.
Srno | Name | Designation | Section | |
1 | Rupali Kaushal | Head | Primary | |
2 | Niharika Jaisinghani | Subject Head | Pre-Primary | |
3 | Samantha Deniz | Subject Head | Primary | |
4 | Neelam Deokule | Subject Head | Secondary | |
5 | Suman Mishra | Subject Head | Secondary | |
6 | Pragati Shetye | Subject Head | Secondary | |
7 | Shruti Patil | Subject Head | Secondary | |
8 | Rupal Trivedi | Subject Head | Secondary |
Aditya Paliwal – Batch of 2011.
Karan Tacker – Batch of 2002.
Basrais — Ayaz and Zameer – Batch of 1995 & 97 resp.
Divyank Turakhia – Batch of 1997
Ritesh Batra – Batch of 1995
Bhavin Turakhia – Batch of 1994
Aishwarya Rai Bachchan – Batch of 1990
For their profiles, click here
School News
Venturing into the World of Finance
Financial literacy is a vital skill that empowers individuals to make informed decisions about their finances, paving the way for a secure and prosperous future. On March 15, 2024, students from grades 6 to 9 had the privilege of participating in a Finance Literacy...
Primary Section Prefect Body List 2023-2024 |
||
Arya Vidya Mandir Bandra West |
||
Position | Student | |
Headboy | Vihaan Jain | |
Assistant Headboy | Aahil Siddiqui | |
Headgirl | Swardhuni Joshi | |
Assistant Headgirl | Myra Mantri | |
Games Captain | Ananya Jhaveri | |
Assistant Games Captain | Aarav Gupta | |
Grade 4 | ||
House | Prefect | Vice Prefect |
Chanakya | Zian Modi | Jhalak Mansukhani |
Dronacharya | Thiyaan Gehi | Malhar Damle |
Patanjali | Ira Mane | Iyana Biswas |
Vedvyas | Aadhya Tripathi | Soumya Joglekar |
Support Squad (Grade 4) | ||
Reyansh Shetty | ||
Hraima Bathija | ||
Moksha Malde | ||
Avyukt Punjabi | ||
Hrishika Malhotra | ||
Smriti Katoch | ||
Support Squad (Grade 5) | ||
Riana Hingorrani | ||
Viraaj Kaul | ||
Abhinav Saxena | ||
Alia Thakkar | ||
Vidushi Chandak | ||
Shanayaa Tejuja | ||
SECONDARY PREFECT BODY 2023-2024 |
||
HEAD GIRL | Meher Taneja | |
HEAD BOY | Jashn Singh Arora | |
ASST HEAD BOY | Ansh Hukmani | |
ASST HEAD GIRL | Dia Jain | |
HOUSE | VICE PREFECT | PREFECT |
DRONACHARYA | Paavan Parasramani | Rukaiya Rupawala |
CHANAKYA | Ishita Tiwari | Nainika Rao |
VEDVYAS | Midushi Pabaru | Avni Mane |
PATANJALI | Veer Jain | Siffat Kohli |
EDITORIAL | Ashi Gudibanda Pritika Upadhye |
|
GAMES CAPTAIN | Shauryaveer Verma | |
ASST GAMES CAPTAIN | Rishabh Gajwani | |
TRAFFIC SQUAD | Laksh Katara Aarush Karkhanis Som Janjire Shon Janjire |
|
SUPPORT SQUAD | Anaya Agarwal Siddharth Shah Anirudha Girimaji Om Saluja Pia Upadhya Kashi Sethia Eklavya Dabholkar |
|
VR4U Members List – 2023-24 | ||
Captains and Assistant Captains: | ||
Captains | Assistant Captains | |
Shrivali Sudan | Sanjana Chandanani | |
Aryan Kumar | Param Narang | |
VR4U Volunteers: | ||
Class | Boy | Girl |
IIIA | Aaraj Mahajan | Pragathi Meenakshi |
IIIB | Laksh Maheshwari | Ira Kripps |
IIIC | Mehervan Kohli | Divissha Chandani |
IVA | Daivik Ahuja | Prisha Puro |
IVB | Abhinav Kodikal | Amaira Chadha |
IVC | Parinitii Khanna | Aarav Mehra |
VA | Daksh Gupta | Hitarthi Rathod |
VB | Kian Rastogi | Mishika Sharma |
VC | Krishang Koushik | Trisha Mehra |
VIA | Kiaan Bijlani | Ishita Sayam |
VIB | Aarya Joshi | Annapoorna Mishra |
VIC | Arnav Rathi | Krishnapriya Nikam |
VIIA | Moksh Chheda | Chestha Vora |
VIIB | Devansh Gwalani | Aadya Bhondele |
VIIC | Swara Dhanush | Atharva Hinde |
VIIIA | Rudra Kadam | Sanjana Chandanani (Asst Captain) |
VIIIB | Param Narang – (Asst Captain) | Avanti Talpade |
VIIIC | Neevan Chitnis | Arshiya Sahni |
IXA | Arnav Narvekar | Sukhbani Chadha |
IXB | Bhavya Jain | Shrivali Sudan – (Captain) |
IXC | Aryan Kumar – (Captain) | Prisha Sarda |
XA | Anshuman Jaisingh | Zahra Kanorwala |
XB | Pranjal Mishra | Sharanya Madan |
XC | Samir Merchant | Shania George |
Academic Year | Our Overall Result | Bandra (W) |
No. of students appeared | 99 | |
95% and above | 37 | |
93% and above | 54 | |
90% and above* | 72 | |
2019-20 | Distinction 75% and above | 96 |
1st Class | 03 | |
2nd Class | – | |
School Average | 90.88% | |
No. of students appeared | 102 | |
95% and above | 17 | |
93% and above | 43 | |
90% and above* | 68 | |
2018-19 | Distinction 75% and above | 98 |
1st Class | 04 | |
2nd Class | – | |
School Average | 90.51% | |
No. of students appeared | 95 | |
95% and above | 23 | |
93% and above | 36 | |
90% and above* | 52 | |
2017-18 | Distinction 75% and above | 90 |
1st Class | 5 | |
2nd Class | – | |
School Average | 89.01% | |
No. of students appeared | 106 | |
95% and above | 16 | |
93% and above | 40 | |
90% and above* | 55 | |
2016-17 | Distinction 75% and above | 102 |
1st Class | 4 | |
2nd Class | – | |
School Average | 89.38% | |
*Distinction also includes 90% and above | ||
No. of students appeared | 92 | |
93% and above | 28 | |
2015-16 | 90% and above | 54 |
Distinction 75% and above | 89 | |
1st Class | 3 | |
2nd Class | – | |
Thanks and Regards,
Mrs. Smita Sulakhe
Principal
AVM BW
EXECUTIVE COMMITTEE
|
DESIGNATION | NAME OF OFFICE BEARER |
Chairperson | Ms. Smita Sulakhe | |
Vice Chairperson | Mr. Amol Upadhye | |
Secretary | Ms.Niharika Jaisinghani | |
Jt. Secretary | Mr Rajeev Mishra | |
Jt. Secretary | Ms. Prisha Chandiramani |
Class Representatives | |||||||
S.No | Name | Class | |||||
1 | Mrs. Ritu Sahni | Std I | |||||
2 | Mrs. Sameera Pillai | Std II | |||||
3 | Mrs. Radhika Mantri | Std III | |||||
4 | Mrs. Megha Jain | Std IV | |||||
5 | Mr. Amol Upadhye | Std V | |||||
6 | Mrs. Dipali Bhutani | Std VI | |||||
7 | Mrs. Hariyali Parikh | Std VII | |||||
8 | Mrs. Prashanti Agrawal | Std VIII | |||||
9 | Mr. Rupal Talati | Std IX | |||||
10 | Mrs. Khushi Juneja – Joint Secretary | Std X |
Extra Support | |||||||
S. No | Name | ||||||
1 | Mrs. Surbhi Gupta – Bus | ||||||
3 | Mrs. Bhageshree Borgarkar – Bus | ||||||
4 | Janvika Bhavsar – Traffic | ||||||
5 | Shamani Tendulkar – Entertainment | ||||||
6 | Heer Ruparelia- Bus | ||||||
7 | Rupal Talati – Traffic | ||||||
8 | Lovena Mayekar – Entertainment | ||||||
9 | Karisma Masand – Bus | ||||||
Please Note: | |||||||
Pre-primary class representatives will be addressed as Core – Committee. | |||||||
PS | Mrs. Nidhi Mandyani | Daksh Mandyani Playschool – C | |||||
PP1 | Prableen Sabharwal | Ruhaan Sabharwal PP I | |||||
PP II | Ms. Prisha Chandiramani | Krishnaa Chandiramani PP II |
Bandra (W) | Santacruz (W) |
Mrs. Shakuntala Kilpadi | Dr. Mrs. Shobha Dean née Shirodkar |
Mrs. Vinita Pandit | Ms. Sudha Talwar |
Mrs. Tripty Roy | Ms. Neena Paul |
Mrs. Jimmy Shah Agrawal | Ms. Lalitha Iyer |
Mrs. Jyoti Kumar |
Bandra (W) | Santacruz (W) |
Std III to X | Playschool to Std II |
St. Cyril Road | 6-D V.P. Road |
Bandra (W) | Santacruz (West) |
Mumbai 400 050 | Mumbai 400 054 |
School Office : +91-22-61013900 Extn Nos: 101 & 104 Email : [email protected] |